Школа за младе едукаторе - Копаоник 2023.године

Имајући у виду досадашње резултате наших ученика са завршних радионица које организује Покрет горана Србије, награђени ученици са последњих пет завршних радионица су позвани у прву Школу за младе едукаторе „Копаоник 2023“. Сара Миливојевић, Хелена Варагић, Теодора Стевић, Емилија Радовановић и Урош Милчановић су били учесници горанског кампа који је реализован oд 23.8.-30.8.2023.год. Ученици су биле смештени у АПП хотелу „Копаоник“ у Брзећу. Свакога дана су имали теренске активности на различитим локалитетима, са циљем упознавања и детерминације флоре Копаоника. Теренски рад је водила др Ружица Игић, редовна професорка и шеф катедре Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду. Присуствовали су предавањима на теме: Препознавања врста дрвећа и лековитог биља на подручју Националног парка Копаоник, Стратегија развоја шумарства у Републици Србије, Пошумљавање голети, подизање ветрозаштитних појасева и расадничка производња, Формирање организација Покрета горана у области шумарстава и заштите животне средине и Значај информисања за развој и унапређивање активности у Покрету горана Србије. Били су гости емисије радио Београда 1 „Корак ка науци“ ауторке емисије Марије Мишић, која већ дуги низ година прати горанске активности и извештава са свакога кампа. Последњег дана је организована посета седишту ЈП Националног парка Копаоник и одлазак до природног резервата Самоковска река, поред гранитних стена, геоморфолошког споменика Маркове стене. По повратку је организована провера стеченог знања тест, квиз, проглашење победника, свечана вечера, незабораван провод и дружење са вршњацима из целе Србије и Македоније. Ученици који су прошли школу за едукаторе треба да одрже едукативне радионице у својим општинама и пренесу својим вршњацима стечено знање о екологији, биљкама, значају шума и доприносу сваког појединца на подизању, обнови и заштити природе као објективне човекове животне средине. Наши ученици су увек примећени и похваљени од стране ментора за изузетан труд, активно учешће и показано знање у свим радним активностима. Ментор ученика je наставник биологије Сања Парезановић.